Sreten Asanović, Nomina, Plima, Ulcinj, 2011
By: Ivana Ančić
English version will be available soon.
Drugi Art Modul u sklopu edukacijskog projekta Criticize This! započet će trodnevnim programom u Zagrebu, a održat će se od 16. do 18. februara. U dijelu programa otvorenom za javnost sudjeluju novinar i pisac Mark Terkessidis, glavni urednik magazinaEurozine Carl Henrik Fredriksson te kustosica i kritičarka Maja Ćirić. Osim predavanja, gosti modula će sudjelovati i u javnom razgovoru naslovljenom Prijateljska vatra. Kako kritika socijalizira kojeg će moderirati Petar Milat, a održat će se zadnjeg dana programa. Program će se održavati u prostoru net.kulturnog kluba mama (Preradovićeva 18) i književnog kluba Booksa (Martićeva 14d).
U nastavku pogledajte detaljan raspored programa.
16.2. u 18 sati
Prevođenje kultura. Koliko zajedničkog mora imati zajednica? / Translating cultures. How much in common must a community have?
Predavanje: Carl Henrik Fredriksson
klub za net.kulturu MAMA (Preradovićeva 18)
17.2. u 18 sati
Zbogom identitetu. Promišljanje prostora kulturnog obilja i kritike /Farewell to identity. Thinking about spaces of cultural abundance and critique
Predavanje: Mark Terkessidis
klub za net.kulturu MAMA (Preradovićeva 18)
18.2. u 18 sati
Krtika. Koncepti, mehanizmi i funkcije /Criticism. Concepts, mechanisms and functions
Predavanje: Maja Ćirić
Klub Booksa (Martićeva 14d)
18.2. u 19 sati
Prijateljska vatra. Kako kritika socijalizira/ Friendly fire. Critical means of socialization
Razgovor s Carlom Henrikom Fredrikssonom, Majom Ćirić i Markom Terkessidisom
Moderira: Petar Milat
Klub Booksa (Martićeva 14d)
O predavačima
Mark Terkessidis je doktorirao psihologiju a radi kao novinar i pisac čiji je profesionalni fokus na popularnoj kulturi, migracijama i rasizmu. Jedan je od osnivača Institute for Studies in Visual Culture u Kölnu. Njegovu posljednju knjigu Interkultur objavio je njemački Suhrkamp. Živi u Berlinu.
Carl Henrik Fredriksson je književni kritičar, kolumnist, esejist i prevoditelj iz Švedske koji živi u Beču gdje radi kao glavni urednik europskog portala za kulturu Eurozine. Od 1998. do 2001. bio je glavni urednik najstarijeg švedskog časopisa za kulturu Ord&Bild.
Maja Ćirić je nezavisna kustosica i kritičarka umjetnosti iz Beograda. Članica je Međunarodne organizacije kritičara umjetnosti (AICA), Međunarodne organizacije kustosa suvremene umjetnosti (IKT) te Društva za istraživanje umjetnosti (SAR).
Mentori: Miha Colner, Darka Radosavljević, Ivan Medenica, Una Bauer, Vladimir Arsenić, Mirnes Sokolović
Program se ostvaruje u suradnji s klubom za net.kulturu MAMA.
Sreten Asanović, Nomina, Plima, Ulcinj, 2011
By: Ivana Ančić
English version will be available soon.
OSMI I SEDMI PUTNIK, Aleksandar Bjelogrlić, Citadela, Agora, Zrenjanin, 201
By: Dalibor Plečić
English version will be available soon.
Stjepan Gulin, Paz’te sad, paz’te sad (Meandarmedia, Zagreb, 2011.)
Authors: Ivana Ančić
Igor Marojević, Kroz glavu (Dosije, Beograd, 2012.)
Author: Dalibor Plečić
Damir Miloš, Pisa. Povratak (Meandarmedia, Zagreb, 2011.)
Author: Morena Livaković
POLITIČKE I DRUŠTVENE KONSTRUKCIJE IDENTITETA U VIDEO-PERFORMANSIMA NA BEOGRADSKOJ SCENI 1970-ih
Esej Vladimira Bjeličića
Esej u celini možete pročitati na portalu SEEcult.org
Esej Tihane Bertek
Od promatrača do sudionika
GALERIJA KAPELICA I POST-JUGOSLAVENSKI BODY ART (1995–2010)
Esej – Bojan Krištofić
Esej o radovima Šejle Kamerić, Maje Bajević i Nebojše Šerića Shobe
Piše: Slađana Golijanin
ESEJ – Razvaline socijalizma kao inspiracija za muzejske eksponate Mrđana Bajića i skulpturalne dosetke Ivana Fijolića
By: Milena Milojević
Piše: Nino Kovačić
Gostujuća izvedba šibenskog HNK, Pir malograđana, prema tekstu mladog Bertolda Brechta (napisan 1919.) izvedena je po sljedećoj formuli: na Danima satire u satiričkom kazalištu Kerempuh gledamo satiričan komad. Prema reakcijama publike, bila je uspješna, ali teško se oteti dojmu da je smijeh bio formulaično zagarantiran, jer bi takav instruirani moment humora trebao zauzdati spontani smijeh. Je li se možda radilo o “malograđanskom” humoru?
Glumice i to, KNAP, Zagreb, premijera 12.5.2012.
Piše: Nino Kovačić
Glumice i to, nova predstava u zagrebačkom KNAP-u, neobičan su kazališni ‘slučaj’. Naime, predstavu su, dramaturški i režijski osmislile te, naravno, glumački ostvarile četiri mlade glumice. U trenutačnoj opće-društvenoj, pa tako i kazališnoj situaciji, kojom prijete olovni pojmovi poput recesije, prekarijata i outsourcinga (nedavno su najavljena i otpuštanja “hladnopogonskih” glumaca), one su, kako piše u najavi “nezaposlene i pune entuzijazma, odlučile su preuzeti stvar u svoje ruke i napraviti hit!”. Očito sklone postdramskom pristupu izvedbi koji se, između ostalog, bazira na ekipnoj work-in-progress metodi, izvedbenoj anti-iluziji i autoreferencijalnosti, glumice/autorice su se “trgnule” i napravile parodiju o tome kako rade predstavu, po ironičnom ključu: kad ne ide pravljenje predstave treba napraviti predstavu o tome kako se ne može raditi predstava.
“Nije život biciklo”, Biljana Srbljanović, režija: Anselm Veber, Produkcija: Šaušpilhaus Bohum, Nemačka; Sterijino pozorje 2012, selekcija Nacionalne drame i pozorišta
By: Tamara Baračkov
English version will be available soon.
„Grebanje, ili kako se ubila moja baka“, Tanja Šljivar, režija: Selma Spahić, Bosansko narodno pozorište Zenica/Bitef teatar-Hartefakt (Beograd), premijera: 7. septembar 2012. (Zenica), 11. oktobar 2012. (Beograd)
By: Tamara Baračkov
English version will be available soon.
„Sluga dvaju gospodara“, Karlo Goldoni, režija: Boris Liješević, Grad teatar Budva/Srpsko narodno pozorište Novi Sad/Narodno pozorište „Toša Jovanović“ Zrenjanin, premijera: 27. jul 2012.
By: Tamara Baračkov
English version will be available soon.